Soğuk Algınlığından Nasıl Korunabiliriz?

Soğuk havaların etkisi ile kış hastalıkları da artış göstermektedir. Özellikle nezle, grip ve soğuk algınlığı  kişiyi birden bire yatağa düşürüp hayatınızın kalitesini tamamen bozabiliyor. Soğuk algınlığının mühim hastalıklara yol açmadan hafif bir şekilde atlatmak bazı pratik önerilerle mümkün olabilmektedir. “Soğuk algınlığından nasıl korunabiliriz” ile alakalı bilgileri sunuyoruz.

Soğuk algınlığının ve soğuğun üstesinden gelebilirsiniz

Soğuk algınlığı herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlıktır. Nezle-grip virüsleri itibarı ile; kırgınlıkla birlikte burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hatta öksürük şikayetleri Ne yazık ki soğuk algınlığına aniden tesir edebilecek mucizevi bir tedavi şekli bulunmaz. Bakteri enfeksiyonlarında etkili olan antibiyotikler ise bu virüslere tesir etmemektedir. şahıs çoğunlukla devamlı burun çekmekte, kendi kendine ilaç kullanmakta ve iyileşmeyi beklemektedir. fakat soğuk algınlığını biraz daha konforlu geçirebilmek ve çevreye bulaştırmamak için alınabilecek bazı tedbirler bulunuyor.  Böylelikle hastalığın üstesinde çok daha çabuk gelinebileceği düşünülmektedir.

öneriler

grip-soguk-alginligi

Stres bağışıklık sistemini zayıflatarak basit nezle-grip olmamıza neden olmaktadır. Bu nedenle stresten ve stresli ortamlardan uzak durmaya çalışmak bu anlamda da ciddi bir konudur.
müspet düşünün. müspet düşünmek çok fazla ciddi bir şeydir; yapılan çalışmalar hayata müspet bakan insanda bağışıklık sisteminin daha iyi çalıştığını gösteriyor. Vücudumuzun daha dirençli ve dayanıklı olduğunu düşünmemiz iyileşmeyi kolaylaştırabilir.
istirahat ve gevşeme, belki de nezle ve gribin en eski tedavi önerisidir.
Kendinizi sıcak tutun. Bu halde aşırı terlemeye yol açmadığı sürece, bünyenizin bağışıklık sistemine enerjisini enfeksiyonu karşı karşı savaşta kullanımı için odaklayabilir.
Hafif, yorulmadan yürüyüş yapın. Bu şekilde kan dolaşımını artırılarak enfeksiyon bölgesine akyuvarların gelmesine katkıda bulunulur. Açık havada yapılan kısa yürüyüşler havasız bir odada yorganın altında yatmaktan daha iyidir.
Beslenmenize dikkat edin. Soğuk algınlığı sırasında enfeksiyona karşı tedbir almaya çalışan bünyenin metabolizma sı,  hazmı zor gıdalar ile  yorulmamalıdır ve az yağlı gıdalar, et, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler yenmelidir.
Tavuk çorbası burundaki salgının kıvamını azaltarak, tıkanıklığı gidermektedir. bununla birlikte özellikle sıcak tavuk çorbası salgı üretimini artırır, hapşırma ve sümkürme yoluyla mikropların vücuttan dışarı atılmasına destekçi olur.
Bol bol sıvı alın. su, meyve suyu, çay vb içecekler ile nezleye bağlı kaybedilen sıvı yerine konabilir. bununla birlikte yabancı maddelerin vücuttan atılması kolaylaşır.
Su buharıyla odanın havasını nemlendirmek aşırı iyi bir yöntemdir.
Sigara içmeyin, içilen ortamdan uzak durun. Sigara içilmesi veya dumanına maruz kalınması zaten enfeksiyon itibariyle duyarlı olan boğazın daha kötüye gitmesine neden olur. enfeksiyona karşı mikropları solunum yollarımızdan temizlemeye çalışan hücrelere menfi etki yapar.
Yeterli miktarda C vitamini alın. öksürük, hapşırma ve başka belirtilerin azalmasını sağladığına eskiden bu yana inanılmaktadır. Yüksek doz C vitamini hekim gözetiminde, kısa süreyle kullanılabilir. fakat sıvı alımını da artırmak açısından portakal, mandalina, kivi ve greyfurt bu gibi C vitamininden varlıklı meyvelerin suları içilebilir.
Tuzlu su ile burnunuzu temizleyin. Burun içindeki ödemin azalmasına ve burun tıkanıklığında azalmaya yardımcı olur. bununla beraber mikropların mekanik şekilde temizlenmesini sağlar. Eczanelerde alınabilecek bu tip tuzlu su spreyleri kullanılabilir ve ya evde de kolayca hazırlanıp kullanılabilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı saf tuz koyup karıştırdıktan sonra burun damlalıkları ile buruna damlatılarak dikkat çekici huzur sağlanır.
Mikroplardan korunma ve çevrenizdekilere bulaşmasını önlemenin alternatifleri

Ellerinizi yıkayın. Ellerin yıkanması mikropların uzaklaştırılmasında oldukça mühimdir. Sabun ve akan sıcak su ile nezle virüsleri el ve parmak cildinden temizlenir. Sabun ve deterjanlar nezle virüsünü etkilemezler; virüsler yıkama ile mekanik olarak ortamdan uzaklaştırılırlar. El yıkama nezle olan kişi yahut eşyaları ile temastan sonra çok fazla ciddi bir şeydir. bilhassa çocuklara hasta olan şahıs ile münasebet ettiklerinde, ellerini yıkamaları öğütlenmelidir.
Fincan yahut bardakları paylaşmayın. Tek kullanımlık kağıt bardaklar, bilhassa mektep ve iş yerlerinde mikropların yayılımını önlemede başarılıdır.
Kağıt mendil kullanın. Kağıt mendili bir kez kullanıp atmak önemlidir; zira masaya, koltuğa, sandalyeye vs. ilişki ile başkasına virüs bulaşabilir.
Gözlerinize burnunuza ve ağzınıza elinizi götürmeyin. Nezle olan biriyle münasebet edildiyse şahıs elini gözlerine, burnuna ve ağzına sürmemelidir.
yavrunuza sık el yıkamasını öğütleyin.
Kağıt havlu kullanın. Mutfak veya öteki yerlerde, özellikle nezle olunduğunda pamuklu havlu yerine kağıt havlu tercih edilmelidir.
Oyuncakları temiz tutun. Oyuncaklar mikropları barındırabilir. Oyuncaklar düzenli olarak sıcak, sabunlu suyla yıkanmalıdır.
diğer yöne hapşırın. Diğerlerinden uzağa veya mendile hapşırılması ciddi bir şeydir. Ağzınızı elleriniz ile kapadıysanız, sonrasında mutlaka elinizi yıkayın. Bu durumu çocuklarınızın da örnek almalarını sağlayın.
Bulunduğunuz ortamı havalandırın. Mikroplar durağan havada asılı kalır. Pencereler açıldığında temizlenir bununla beraber oda nemlendirilmelidir. Kaloriferin üzerine yaş bez konulması yeterli olur. Burun mukozasının kuruması önlenir.
Mikropları temizleyin. Mikroplar üç saate kadar, kapı kollarında, trabzanlarda, fer düğmelerinde, telefon, uzaktan kumanda bunun gibi sıkça dokunulan yüzeylerde yaşayabilirler. Bunların fasıla sıra dezenfektanlarla silinmesi faydalıdır.
Bu uygulamalar dışında belirtiler ağırlaşmaya devam ediyorsa ve ya geçmiyorsa daima bir hekime başvurulmalıdır. mühim hastalık belirtileri olmayan pratik nezlede, belirtileri azaltmak amacıyla semptomatik tedavi uygulanır. ilave olarak yatak istirahati, bol sıvı alınması, ılık tuzlu su ile gargara, akıntı kesici ilaçlar ve parasetamol bu gibi ağrı kesici ve ateş düşürücüler önerilir.

Grip belirtileri olduğunda ise ev istirahati gereklidir. Nezle tedavisinde kullanılanlara ilave olarak nadiren ve mecbur kalındığında gereksinim duyulan virüslere karşı (antiviral) ilaçlar, belirtilerin süresini ve ciddiyetini azaltmak için kullanılabilir. Bu ilaçlar, genel olarak yaşlılar ve gribe bağlı komplikasyon riski yüksek olan umumi durumu bozuk hastalar için kullanılır. bunun gibi pozisyonlarda belirtilerin ikinci gününde mutlaka doktor önerisiyle başlanır.

Antibiyotikler ise virüslere etki etmezler. Antibiyotikler bu gibi reçeteye tabi olan ilaçlar, bakteriyel enfeksiyonun olduğu orta kulak iltihabı ve sinüzit bu gibi pozisyonlarda, hekim sebebi ile tanı edildikten sonra reçete edilir. pratik nezle ve grip durumlarında antibiyotik kullanımının bir yararı olmadığı bunun gibi, hastanın karaciğer ve böbreklerinin işlevlerini ağırlaştırır ve ayrıca mikropların antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine de sebep olur.

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. gül mehtap simit dedi ki:

    çok dıkkat ederım ama bu yıl devamlı nezle grıp oluyorum

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s