Kefir Nasıl Mayalanır?

Kefir kökeni Kafkasya ‘ ya dayanan bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendiren hafif ekşimsi, koyu kıvamlı bir süt ürünüdür. Günümüzde Amerika ve Avrupa ülkelerinde de üretimi yapılmaktadır. Karnabahara benzer bir görüntüsü olmakla birlikte tadı itibari ile ekşi bir ayranı anımsatmaktadır. İçeriğinde mayalar ve çeşitli mikroorganizmalar bulunur.

Kefir, sindirim sistemini destekleyerek vücudumuzun mikroplardan ve zararlı bakterilerden korunmasını sağlar, hastalıklara karşı direncimizi arttırır ( özellikle çocuklar ve yaşlılarda düzenli kullanımı önerilir ), kemikleri kuvvetlendirir, rahat uyumamıza yardımcı olur. Ayrıca kanser türlerinde de bağışıklığı kuvvetlendirici olarak kullanıldığı belirtilmektedir.

Piyasa da hazır birçok çeşidini (sade ve meyveli ) bulabilirsiniz. Hazır satılan ürünlerin içeriğinde raf ömrü olması açısından koruyucu maddeler yer alır ayrıca hazır sunulan kefirler bakteri açısından daha fakirdir ve içeriğinde maya yoktur bu nedenle evde doğal yöntemler ile mayalanması en faydalı olanıdır.

Peki, bu her derde deva bir iksir gibi olan kefir nasıl mayalanır?

Malzemeler :

1 adet kefir mayası

1 litre süt

Cam kase

Plastik süzgeç

Kefir mayasını aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz, tescilli kalite olmalı diyorsanız da içeriğinin incelenip onaylandığı üniversitelerin ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Yapılışı :

1 litre süt ısınıp ılındıktan sonra cam bir kaseye boşaltılır, kefir mayası içine konur, havlu veya battaniye ile sarılarak 24 saat bekletilir daha sonra plastik bir süzgeç yardımı ile süzülür. Koyu cacık kıvamında bir sıvı elde edilir. İşte kefiriniz hazır. İçine bir adet salatalık doğrayarak içimini daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Günde 1 bardak tüketebilirsiniz. Mayanızı daha sonra tekrar kullanmak üzere içi su veya süt dolu cam bir kavanoz içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Kefirin kesinlikle metal mutfak araç – gereçleri ile temas etmemesi gerektiğini unutmayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s