Yaşa Göre Kap Nasıl Seçilir?

 

 

Tesettür felsefesine uygun yaşayan hanımların en çok merak ettiği ve zorlandığı konulardan biri de nasıl kıyafetler tercih etmeleri gerektiği. Belli bir yaştan sonra, kıyafet seçimleri ve stili oturmuş ve karmaşa ortadan kalkmış olsa da, genç tesettürlü hanımların ve yeni tesettürle yaşamaya başlamış hanımlarda, ilk zamanlar yaşanır bu sıkıntı. Bu yazıyla, en önemli tesettür kıyafetlerinden olan kap hakkında bilgiler verilecek.

 

Tesettür Kap Nedir?

 

Tesettür felsefesine göre, evinizde ailenizle birlikteyken, etrafta yabancı biri yokken, kıyafetleriniz rahat olabilir. Ancak evin dışına çıktığınızda, kıyafetlerinizin belirgin olmaması, vücut hatlarının ve hareketlerinin saklanması şarttır. Bu durum, dışarı çıkarken üstünüze bir kat daha kıyafet giymeyi beraberinde getirir. Sıcak havalarda oldukça zorlayan bu şart, kap denen, ince kumaşlı, gömlek benzeri ve diz hizasına kadar inen, ferah bir kıyafetle kolaylaşır. Kap, her yaştan hanımın tercih edeceği şıklıkta ve çeşitlilikte bir kıyafettir. Öyle ki; tesettüre uygun bir yaşam tarzı benimsemeyen hanımlar tarafından bile tercih edilebilir.

 

Tesettür Kap Nasıl Seçilir?

 

           Kap modelleri, her yaşa uygun renklerde hazırlanır. Belli bir yaşın üzerindeki hanımlar, genel olarak, koyu renkleri tercih ederler. Bu demek değildir ki genç hanımlar, mutlaka açık renkler tercih etmelidir. Kap modelleri incelenirken, nerede giyeceğinize bağlı olarak renk tercihi yapılması doğru olacaktır. Örneğin; deniz kenarında uzun süre kalacağınız bir gün giyeceğiniz kap, kesinlikle en ince kumaştan ve olabildiğince açık renk olmalıdır. Bir toplantı veya davete gidiyorsanız, kırmızı harici koyu renkler tercih edilmelidir.

 

Kap seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta ise; uzunluk konusudur. Kap, kullanacak kişinin dizinin 3-4 parmak altında olmalıdır. Daha uzunu hoş olmaz, kısa bir pardesü gibi görünebilir. Daha kısası ise tunik gibi görünür ve asıl amacından sağmış olur.

 

Yaşa Göre Kap Seçimi

 

Tesettüre yeni girdiyseniz, bu konuda pek çok soruya sahip olabilirsiniz. Kap seçerken aklınızda bulundurmanız gereken nokta; kapın asıl kıyafeti saklaması ve dikkat çekmekten uzak olmadı gerektiğidir. Çok fazla detaylandırılmış, süslenmiş, parlak kumaşla üretilmiş kaplar, amacından çok uzaklaşmıştır. Seçiminizi yaparken, yaşınızı da dikkate alarak renk ve desen tercihi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s