Din Adamları Gerçek Tesettürün Nasıl Olması Gerektiğini Açıkladılar!

 

 

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte pek çok program ve dini söyleşiler hem televizyon ekranlarında hem de şehirlerde düzenlenen konferans salonlarında düzenlendi. Bunun yanı sıra insanlar hem Türkiye’den hem de dünyadan ünlü din adamlarına çeşitli sorular sorma imkanını buldu. Bu anlamda dikkat çeken sorulardan birisi ise gerçek tesettür giyiminin nasıl olması oldu. Özellikle ülkemizde pek çok tesettürlü bayanın bu soruyu sorması üzerine din adamları bu soruyu cevapsız bırakmadı. Din adamlarının ‘gerçek tesettür’ konusunda vermiş olduğu cevaplar aslında bu zamana kadar ne kadar yanlış bir tesettür anlatışının bulunduğunu gözler önüne koydu.

 

Parlak Renklerden ve Takılardan Uzak Durun

 

Tesettürlü bayanların giyimlerinde ki yanlışları dile getiren din adamlarının hepsinin ortak noktası ise giyilen kıyafetlerin renkleri ve dikkat çeken takılar oldu. Bu konuda açıklama yapan din adamları, dikkat çekici ve şehvet uyandırıcı parlak ve aşırı renklerin bulunduğu elbiselerin giyilmesinin gerçek tesettür anlayışına ters düştüğünü dile getirdiler. Elbiselerde kullanılan canlı ve parlak renklerin insanların dikkatini çektiğine dikkat çeken din adamları, elbiselerin daha sade renklerde olmasının aynı zamanda dikkat çeken ve merak uyandıran çizimlerin veya detayların elbiselerde bulunmaması gerektiğini söylediler. Bunun yanı sıra renkli ve parlak takıların dışarıda takılmamasını söyleyen din adamları, ‘Kol saati?’ sorusu karşısında parlak ve dikkat çekici olmadığı takdirde takılabilir cevabını verdiler.

 

Dar Elbiseleri Giymek İse Sakıncalı

 

Tesettürlü bayanların dar ve vücut hatlarını belli eden elbiseler giymesini de doğru bulmadıklarını belirten din adamları, bu konuda daha bol ve rahat elbiselerin tercih edilmesinin hem rahatlık hem de gerçek tesettür anlayışı açısından doğru olacağına dikkat çektiler. Aynı zamanda kısa elbiselerinde tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayan din adamları, gerçek tesettür anlayışında bayanın vücut hatlarını belli etmemesi, bunun bir gereği olarak da kısa veya dar elbiseleri giymek yerine daha geniş ve bedeni gizleyen elbiseler giyilmesi gerektiğini söylediler. Bu anlamda gerçek tesettür anlayışı üzerine konuşma yapan din adamlarının, takılan şallarda aşırı detayların bulunmasının ve parlak renkler ile dikkat çeken şalların kullanılmamasının oldukça büyük bir önemi olduğunu ortak görüşleri arasında yer aldı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s