Eşarp Çeşitleri Nelerdir?

 

 

Her insanın zevki farklı olduğundan üretilen eşarplar da zevklere ve kıyafetlere göre değişiklik göstermektedir. Eşarpların çeşitli hal almasındaki en büyük yardımı teknoloji yapmıştır. Renk ve desenlerin çok fazla bulunmasından ve doğada bulunan hemen hemen her olgunun taklit edilebilirliğinden uygun fiyatlara sahip birbirinden farklı eşarplar üretilmektedir. Kadınlar alacakları eşarpları seçerken genel olarak renklerine ve eşarbın yapıldığı kumaşın ince ayrıntılarına bakarlar. Bu açıdan eşarbın kaliteli olması için üreticiler eskiden el dokumaları ile yaptıkları eşarpları artık baskı yöntemi ile yapmaktadır. Bu yöntem ile eşarplar kaliteli tesislerde modern düzenekler ile çeşit çeşit üretilirken maliyeti de azalmaktadır. Kadınlar tarafından en çok kullanılan eşarp çeşitleri: saten, rayon ve viskon eşarplardır.

 

Saten eşarp

 

Saten eşarplar saten kumaşından elde edilir. Saten kumaşlar saf ipekten yapılan, son derece kaliteli ve pahalı kumaşlardır. Saten kumaşlar iki tür ipekten oluşur. Bunlara tivil ve sura denir. Saten kumaşlar daha çok sura ipeği ile elde edilir. Saten kumaşlar ile elde edilen eşarplar görünüş olarak parlak ve pürüzsüz yapıdadır. Saten eşarp kullanacaksanız eşarbı aşırı sıcaktan, aşırı soğuktan ve nemden korumalısınız. Eşarbı tuzdan uzak tutmalısınız. Bunlar dışında eşarbı yıkarken suyun sıcaklığını eşarbın özelliğine göre ayarlamalısınız.

 

Rayon eşarp

 

Saten kumaşlardan daha az kalitelidir. Rayon kumaşın özelliği genel olarak ipek kumaşa benzetilmektir. Maliyeti daha ucuzdur. İpek gibi yumuşak aynı zamanda elde kaymayan bir türdür. Rayon şeklinde üretilen eşarplar polyesterden yapılmaktadır. Böylece yapılan eşarbın hem maliyeti düşürülmüş hem de satın alma gücü arttırılmıştır. Bu eşarp genel saten eşarba göre daha ucuzdur. Kıyafetlere asılı kalabildiğinden kullanımı oldukça basittir. Aynı zamanda yıkama ve bakım yapma durumu daha kolaydır. Eşarp çeşitleri içerisinde en çok tercih edilen türdür.

 

Viskon eşarp

 

Viskon kumaşların yapıldığı maddeler genel olarak pamuk içermekle birlikte üreticiden üreticiye değişmektedir. Üretim aşaması genel olarak kâğıt üretimi ile benzeşmektedir. Viskon denilen madde kayın ağacı ile üretilmekte ve kumaşlarda kullanılmaktadır. Pamuk kullanılmayan türlerde viskon kullanılır. Viskon pamuğa göre daha iyi nem tutar. Kullanan kişiye zariflik ve rahatlık katar. Aynı zamanda viskon eşarplar kişinin tenine oldukça uyum sağlamaktadır. Eşarp çeşitleri içerisinde en pahalısı viskon eşarplardır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s