Ferace Dünyası

 

 

Ferace; Muhazafakar kesim kadınların sokağa çıktıklarında giydikleri arkası bol mantoya benzeyen bir üst giysisidir. Osmanlı döneminde çarşaftan önce kadınlar tarafından kullanılan ferace aynı zamanda dervişler tarafından da kullanılırdı. Feraceler o dönemde sadece siyah ve tonları olarak tercih edilirdi. Günümüzde ise feraceler çarşaf kullanımına alternatif olarak bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Ferace yapımında kullanılan kumaşlar sıradan kumaşlar değildir. Kullanılan kumaşlar yapı olarak serin tutma, ütü istememe, kırışma, buruşma, dökümlü durma, renk koruma gibi özelliklere sahiptir.

 

Günümüzde gelişen tesettür giyim tasarımlarından dolayı dindar kesim bayanlarının rahatlıkla kullanabilecekleri farklı renk ve modellerde ferace çeşitleri üretilmektedir. Feraceler gerek kullanım kolaylığından gerek ise vücut hatlarını belli etmemesinden, altına ve üstüne kıyafet giyme gereği duyulmamasından dolayı ayrıca şal, eşarp ile kolay kombin edilmesinden dolayı dindar kesim bayanlar arasında yüksek oranda tercih edilmektedir.

           Ferace çeşitleri; mevsimsel özelliklere göre yazlık ve kışlık olarak ayrıldığı gibi yaş gruplarına göre de farklılık göstermektedir. Ferace çeşitleri arasında daha ince yapıya sahip olan kumaşlardan üretilen feraceler genellikle yaz mevsiminde tercih edilirken, daha kalın yapıya sahip kumaşlardan üretilen feraceler ise kış mevsiminde tercih edilir. Genç yaş grubu kadınlar genellikle daha canlı renklere sahip ferace tercihinde bulunurken daha orta yaş grubu kadınlar ise daha koyu renk ferace tercihinde bulunmaktadır.

 

Feraceler model olarak da farklılıklar göstermektedir. Bunlar yarasa kol modeli, mevlana model, arkası pileli model, bol kesim model, dar kesim model gibi sınıflara ayrılmaktadır. Bayanlar arasında hem vücut hatlarını hem de kiloları saklayabilme özelliğinden dolayı en çok tercih edilen model bol kesim ferace modelidir. Günümüz kadın giyim modasında dar giyinmek moda olduğundan ve çoğu bayanın modaya uygun giyinmesinden dolayı dar kesim ferace modelleri de azımsanmayacak oranda tercih edilmektedir.

 

Ayrıca günümüz ferace modasında altın sırma iş, taş işleme, motif işleme, desen işleme gibi modellerde oldukça yüksek oranda tercih edilmektedir. Ferace kullanan bayanların bir diğer önem verdikleri konu ise uyumdur. Günümüzde bayanlar giydikleri ferace rengine uygun renk ayakkabı ve çanta kullanımına özen göstermektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s