Kabanlar

 

 

Kaban kışın giyilen, belden aşağısını tutan, değişik çeşitleri bulunan, erkekler için, kadınlar için, kız çocukları ve erkek çocukları için üretilen, değişik boy ve bedenlerde, özelliklerde üretilmektedir. Çok geniş bir tüketici kitlesi olan, tekstil sanayinin geliştiği birçok yerde üretilen soğuk memleketlerde çokça giyilen, günümüz modern toplumunun giydiği, ihracatı yapılan bir dış giysi türüdür.

 

           Kabanlar İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerimizde bolca bulunmaktadır. Özellikle İstanbul ilimizde üretimi hayli fazladır. İzmir de İstanbul gibi kendinden söz ettiren yerlerdendir. Firmalar; kapüşonlu fermuarlı, beli bağcıklı, deri, cep ağırlıklı, yüksek yaka, hâkim yaka gibi model ve özellikte kabanlar üretmektedirler. Kışlık bir giysi olduğundan kış memleketlerinde çok fazla tutulur. 2017 yılında Amerika ve Avrupa’ da kadınlar sokaklarda canlı ve renkli ve desenli kabanlar giydiler.

 

Üreticiler bu yıl tüylü ve yünlü olmak üzere vücudu sıcak tutacak kabanlar ürettiler. 2016-2017 yılının kış ayını geride bıraktığımız bu günlerde kabanlar yerini yazlık elbiselere bıraktılar. 2017-2018 için moda tasarımcıları kolları sıvamış durumda. Yine bu sene, tasarımcılar çok tutulacak, soğuktan koruyacak, estetik, her bedene uygun kabanlar üretmenin arifesine girmiş durumda. Diğer giysilere göre biraz daha ağır görünen bir giysidir. Bu ağırlık hem görünüş olarak belli eder hem de gerçek anlamdaki gibi ağırlığıyla. Üretimi, kabanın büyük bir giysi olmasından dolayı zahmetlidir.

 

Soğuk memleketlerde pahalı olarak satılır. Çünkü çok hayati bir öneme sahiptir. Kaban seçilirken de vücut şekline uygun kabanlar seçilmelidir. Vücut şekline uygun olmayan bir kaban vücudu çok çirkin gösterebilir. Bunun için kaban seçiminde uygun olanları seçilmelidir. Estetikliğe önem verenler ince yapılı ince, zarif kabanları tercih eder. Modaya uygun olarak üretilmektedir. Kilolu insanlar kaba görünümlü kabanları seçerler.

 

Kabana Ulaşmak İçin

 

Tekstil fabrikalarında ve giyim mağazalarında sıkça bulabileceğimiz gibi internetten ilgili firmalarla iletişime geçilerek sipariş ile tedarik edilebilir. Büyük şehirlerimizde yaşayanlar bu konuda daha rahattırlar. Çünkü buralar kabanların merkezidir ve buralarda yaşayanlar diğer şehirlerde yaşayan akrabalarına buralardan ucuz fiyata aldıkları kabanları gönderebilmektedirler.

 

Kabanın Geleceği

İklimin sert geçtiği yerlerde giyilen bu giysi, sürekli olarak güncelliğini koruyacaktır. Hal böyle olunca sektörel olarak da gelişecektir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s