Şal Çeşitleri

 

 

Günümüzde çoğu ortülü bayan şal kullanmayı tercih edilmektedir. Birçok insan tarafından daha genç, daha şık ve daha rahat olduğu düşünülmektedir. Kişinin yüz yatlarına, yaşına ve işine göre tercihi değişse de genel kanı şalın eşarptan daha şık daha sportif ve daha rahat olduğu yönündedir. Artan ilgi ve alıcı kitlesi şal çeşitlerinin arttırılmasına neden olmuştur.

 

Günümüzde desenlisinden düz renklisine, lazer kesimlisinden fırfırlısına her çeşit şal tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Sadece renk ve modelde değil kumaşta da seçenek arttırılmıştır. Sıcak yaz günleri için keten ve şifon şallar varken daha şık mekanlarda kullanım için ipek şallar, günlük ve rahat kullanım için ise tafta-twill şallar bulunmaktadır. Günümüzde şal üreticileri geniş ürün yelpazesiyle üreticisine seçim şansı tanımaktadır.

 

İpek Kumaştan Şallar

 

İpek kumaştan üretilen bu şallar diğer şal çeşitlerine göre daha pahalı olmakta birlikte kullanımı daha rahattır. Tok durması, kayma yapmaması, kolayca şekil alması ve en önemlisi şık durması nedeniyle en çok tercih edilen şal çeşididir. Hem günlük olarak kullanılabilirken hem de abiyelerin üzerinde kullanılıp şık bir davete katılabilir. Hassas bir kumaş olan ipekten üretildiği için evde yıkanması uygun değildir. Kuru temizlemede yıkatılması önerilmektedir.

 

Tafta Kumaştan Şallar

 

Tafta kumaşlardan üretilmektedir. Görünüş itibariyle ipek şallara benzerliği dikkat çekmektedir. Parlak ve tok dururlar. Şekil vermek zordur. Çabuk kırışırlar. Günümüzde uygun fiyatı ve şık duruşu nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Hassas bir kumaşı olmaması nedeniyle elde ya da makinede kısa programda rahatlıkla yıkanabilir.

 

Pamuklu Kumaştan Şallar

 

Pamuklu kumaştan üretilmektedir. Rahatına düşkün insanların vazgeçilmez tercihidir. Pamuk yumuşak bir kumaş olduğundan şekil vermek zordur. Tok durmazlar. Eğer kullanılacaksa iğnelerle sabitlendiğinde daha şık ve rahat bir kullanım sağlanabilir. Hassas bir kumaştan üretilmediğinden elde ya da makinede rahatlıkla yıkanabilir.

 Koton Kumaştan Şallar

 

İnce, rahat ve şık şal çeşitleridir. Özellikle sıcak yaz aylarından çokça tercih edilmektedir. Spor bir görünüm çizerler. Uygun fiyatı ve kullanımının rahatlığı nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Hassas bir kumaştan üretilmediği için elde ya da makinede rahatlıkla yıkanabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s