Son Yılların En Gözdesi: Osmanlı Modası

 

 

Son dönemlerde özellikle de abiye kıyafetlerde osmanlı modası rüzgarı esiyor. Kaftanlar, parlak kırmızılar, el emeği göz nuru işlemeler Osmanlı döneminin o heybetli havasını hayata döndürüyor. Üstelik bu moda yalnızca kadınların değil, erkeklerin de ilgisini çoktan çekmiş durumda. Özellikle padişah kaftanları, kına gecelerinde çiftler tarafından en tercih edilen modellerden. İşte tüm detaylarıyla Osmanlı modası!

 

Osmanlı Modası Parçalar Nasıl Bulunur?

 

Osmanlı modası denince akılda canlanan genelde çok gösterişli modeller olur. Aslında bu doğrudur da çünkü Osmanlı dönemini yansıtan ürünler gösterişleri ile ön plana çıkıyor. Ancak günümüze uyarlanan kıyafetlerde artık daha sade ürünler bulmak da mümkün. Osmanlı dönemini yansıtan ürünler özel günler için yaptırılabileceği gibi dönem giysileri üzerine yoğunlaşmış mağaza ya da sitelerden hazır ve daha uygun fiyatlı da alınabilir.

 

Zira özel dikim parçalar çok fazla el işi gerektirdiğinden çok daha masraflı olur. Ancak Osmanlı dönemini kıyafetlerde yansıtmak için daha uygun fiyatlı çözümler de mevcut. Bu noktada Osmanlıya özgü taçlar veya başlıklar çok ilgi çekiyor. Gerek kına gecelerinde gerek de düğünlerde çokça tercih edilen bu başlıklar tasarımlarıyla hem göz alıyor hem de zarafeti elden bırakmıyor.

 

Osmanlı Modası Parçalar Nerelerde Kullanılabilir?

 

Osmanlı dönemini yansıtan parçalar gösterişleri sebebiyle günlük kullanıma çok uygun değil. Ancak son dönemde düğün hazırlığı yapan gelin adayları Osmanlıyı yansıtan parçaları çokça tercih ediyor. Özellikle de kına geceleri için fazlasıyla rağbet gören kaftanlar ve başlıklar hem kadınların hem de erkeklerin gözdesi olmuş durumda.

 

Aynı zamanda abiye giyimde de kendini belli etmeye başlayan Osmanlı etkisi, abiye seçeneklerini çokça arttırıyor. Hem gösterişli hem de zarif parçalar arayan kadınların gözdesi olan bu kıyafetler düğün, nişan gibi birçok özel günde kullanılabiliyor. Ancak Osmanlı dönemini günlük hayatta yansıtmakta ısrarcı olanlar için de seçenekler bitmiş değil. Örneğin yeni yeni ilgi çekmeye başlayan, günlük hayata uyarlanmış, daha sade ve kullanışlı kıyafetler tercih edilebilir. Fakat Osmanlı modasını yansıtmak için bütün dolabı değiştirmeye de gerek yok! Osmanlıya özgü motiflerle süsleniş takılar da bu noktada tercih edilebilir. Böylece hem kıyafetlerde abartıya kaçılmadan günlük giyime hoş detaylar eklenebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s