Tesettür Dünyası

 

 

Tesettür insanların ihtiyaçlarından kaynaklı bir giyim tarzıdır. Örtünme anlamına gelmektedir. Yani özellikle kadınların erkekler karşısında örtünme ihtiyaçlarından kaynaklıdır. Farklı farklı örtünme şekilleri ve modelleri, zevkler doğrultusunda meydana çıkmıştır.

 

Tesettür çeşitlerini sıralayacak olursak bunlar; şal, eşarp, boyunluk, bone, hazır türban, namaz elbisesi, tulum, takım, türban, elbise, abiye etek, abiye elbise, çorap, iç giyim, pijama, kazak, ceket, hırka, yelek, gömlek, tunik, etek, pantolon etek, pantolon, pardösü, ferace, kaban, panço, mont, büyük beden elbiseler, büyük beden abiyeler, büyük beden üst giyim, büyük beden alt giyim, büyük beden dış giyim, eşofman, yarım kapalı mayo, tam kapalı mayo, çanta, ayakkabıdır.

 

Tesettür Giyim Modelleri

 

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük yerler dinin etkisi ve modanın etkisiyle tesettürün görüldüğü yerlerdir. Tesettür giyimde bazı üreticiler çanta ve eşarp üretimiyle kendinden söz ettirmeye başladı bile onlarca değişik modelde çanta ve eşarp tüketiciye sunulmuş bulunmakta. Diğer taraftan İstanbul’da son zamanlarda tesettür moda gösterimleri yapılmakta, bu gösterimlere dünyanın ünlü mankenleri katılım sağlamakta, etkinlikler geniş yankı uyandırmakta.

 

Defilelerde yazlık, açık renkli, estetik özellikte, ilgi çekici tesettür giyimler sergilenmekte. Dini özelliği ön planda olan insanlarımızın bir kesimi eğlence ve tatil ihtiyaçlarını karşılamak için İslami tesislerde ( otel, plaj, kamp, vs.) kapalı ve modern elbiselerle ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

 

Giyimin Toplumumuzdaki Etkileri

 

2018 yılında tesettür tarzda gelinlikler sergileneceğe benziyor. Az tutulan bir model olan tesettür gelinlik, çeşitli modellerde beğenicilerine sunulacak. Uzun boylu, hayata neşeyle bakan bir bayan, açık renkli, kendisini dik gösterecek, elbiseler: ciddi duruşu olan, bayanlar ise, koyu renkli, elbiseler giyecektir. Türkiye Müslüman bir ülke olduğundan tesettür giyim önemli bir yere sahiptir. İstanbul büyük bir anakent olduğundan burada moda ağırlıklı tesettür giyim bulunmakta, her türlü tesettür çeşidine rastlanabilmektedir.

 

2018 yılında yine geçmiş yıllarda olduğu gibi farklı modellerin tutulması için çalışmalar yapılmakta, açık renkli, estetik görünümlü modern tesettürler buralarda görülecek. Sıcak illerimiz olan Antalya, Mersin, Adana gibi yerlerde sıcaktan koruyacak ince, açık renkli tesettürler, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz gibi yerlerde daha mütevazı tarzda tesettürler giyilecek.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s