Ferace İle Şıklığınızı Tamamlayabilirsiniz

 

Bayanların üstlerini örtmesi amacıyla üretilen ferace günümüzde giderek tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Eski dönemde feraceler; çuha, fantezi ve sof kumaşlardan üretilirken, günümüz moda ve tekstil sektöründe artık daha modern kumaşlar ve modeller üretilmektedir. Bayanların beklenti ve talebine sunulan ferace modelleri ile şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. Bu kumaşların başlıca özellikleri; kolay buruşmaması, renklerin solmaması, mevsimin gerektirdiği şartları yerine getirmesi, ütüye gerek kalmamasıdır.

Ferace Çeşitleri Oldukça Fazla

Ferace modelleri ikiye ayrılmaktadır, bol ve dar feraceler. Feracenin işlevi,  vücut hatlarını kapatmasıdır. Yine de dönem dönem trend olması sebebiyle dar kesim feraceler de tercih edilmektedir. Ferace çeşitleri; klasik, bol, ayaklara kadar uzanan, arkası uzun ön tarafı kısa, yarasa kol, fakir kol gibi modellerdir. Yakasız uzun manto diye tabir edilebilecek olan feraceler; her desen ve renkte üretilmektedir. Kış mevsiminde daha sıcak tutacak kumaşlar ve daha koyu renkler tercih edilirken, yaz aylarında ise daha ince ve açık renk tonlarda kumaşlar tercih edilmektedir. Yakalı üretilen feraceler boynu rahatlıkla kapattığı için, eşarbın bu işlevini de aynı zamanda yerine getirmektedir. Bunun yanı sıra, yakasız feraceler de tercih edilebilmektedir.

Ferace Seçiminde Uyum Önemli

Ferace seçimlerinde bayanlar, eşarp, ayakkabı ve çantalarıyla uyumlu olmasına dikkat etmektedir. Daha spor kesimli feracelerde; spor ayakkabı veya bez ayakkabılar tercih edilirken, klasik model feracelerde ise klasik bir ayakkabı kombini daha uygun olmaktadır. Renk uyumu da bu noktada önem arz eder. Koyu renklerde bir feraceyle; ara renklerde seçilecek eşarp ve ayakkabı daha uyumlu olur. Tüm parçalar koyu renk olduğu takdirde bütün ayırt edilmeksizin boğulur. Açık tonlarda bir ferace ise; daha pastel tondaki eşarp ve ayakkabıyla uyumu sağlayabilmektedir. Desenli, işlemeli ferace modelleriyle birlikte daha sade ve mat tonlarda eşarp, çanta ve ayakkabı kombini seçilmelidir. Bayanların ferace alırken dikkat etmesi gereken belli başlı hususlar ise; feracenin mevsime uygun bir kumaşı olup olmadığı, kumaşının ve dikişinin kalitesi, şık olduğu kadar kullanışlı olup olmadığı, moda göz önünde bulunduruluyorsa trend olup olmamama özelliğidir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s